Plecionka wędkarska to wynalazek stary niczym wędkarstwo. Linka tego typu jest wykonana z kilku zaplecionych włókien. Początkowo były to włókna w pełni naturalne, takie jak len bądź bawełna. Z czasem, naturalne materiały ustąpiły miejsca tym bardziej zaawansowanym technologicznie. Mowa o wysoko modułowym polietylenie (Spectra, Dyneema) czy Dacronie. Spopularyzowanie tychże wywołało prawdziwą rewolucję na rynku linek wędkarskich.
Na chwilę obecną, plecionki spinningowe i castingowe, stosowane są do niemalże wszystkich odmian spinningu — od tego w wydaniu ultralekkim, po prawdziwe big game — a wielu wędkarzy nie wyobraża sobie wędkowania bez plecionki.
Najbardziej istotną różnicą użytkową tego typu linki jest jej wytrzymałość liniowa oraz węzłowa, które są nie do osiągnięcia dla tradycyjnych żyłek nylonowych wędkarskich. Dość powiedzieć, że stosując plecionkę jako linkę główną, możemy pozwolić sobie na zakup produktu nawet i trzykrotnie cieńszego niż dedykowana żyłka wędkarska! Co nam to da? Przede wszystkim ułatwi oddawanie dalekich rzutów i poprawi kontakt z przynętą.
Kolejną bardzo istotną różnicą względem żyłek mono jest brak rozciągliwości (która dla żyłki może wynosić nawet ponad 30%!). Ta cecha pozwala wyczuć zarówno branie, jak i pracę przynęty, niemalże ekspresowo zaciąć rybę, a sam hol to wręcz synonim zwrotu "kontakt z rybą".
Dzięki braku rozciągliwości, plecionki spinningowe to świetny wybór na łowiska trudne technicznie, obfitujące w roślinność i zaczepy, zmuszające nas do siłowego holu.
Co ciekawe, duża wytrzymałość i brak rozciągliwości wcale nie muszą świadczyć o sztywności plecionki. Współcześni producenci oferują zarówno linki sztywne (niejednokrotnie powlekane), jak i ekstremalnie miękkie. Podobnie wygląda sprawa szorstkości — plecionka na spinning dostępna jest w wariantach o różnej ilości splotów, od 4 do nawet i 13. I tym sposobem, produkt wykonany z czterech splotów będzie najbardziej hałaśliwy, lecz także najbardziej odporny na przetarcia. Linka 12-splotowa da nam przekrój najbardziej zbliżony do okrągłego, niejednokrotnie gładki, za to jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne będzie nieco mniejsza.
Plecionka wędkarska spinningowa występuje w przeróżnych kolorach, od dyskretnych, ledwie widocznych, zielonych, przez jadowite kolory fluo, nawet wielokolorowe, tęczowe, dzięki którym obserwacja brania jest jeszcze łatwiejsza, bez względu na pogodę.
Warto wiedzieć, że plecionka nie jest idealnie okrągła w przekroju, dlatego układa się na szpuli zdecydowanie gorzej niż tradycyjna żyłka, a na dodatek, niektóre modele potrafią wchłonąć wodę i spuchnąć. Dlatego też, podczas wyboru plecionki spinningowej na swój kołowrotek, radzimy nie sugerować się podawaną przez producenta pojemnością szpuli, gdyż w przeważającej większości przypadków, pojemność ta dotyczy żyłki.
Polecamy zaopatrzyć się w ekstremalnie ostre nożyczki do plecionki, które nie będą targać plecionki i sprawdzą się o niebo lepiej niż tradycyjne obcinaczki do żyłki.
W ofercie naszego internetowego sklepu wędkarskiego znajdują się najlepsze plecionki spinningowe renomowanym marek: japońskie YGK, Daiwa, Shimano oraz wielu innych cenionych na całym świecie marek.