Kołowrotki muchowe Scierra, Guideline, Hardy, Greys, Okuma
Historia kołowrotków w wędkarstwie sięga IV wieku naszej ery, niemniej jednak, wynalazek ten pojawia się w źródłach historycznych dopiero w XV wieku. Dość powiedzieć, że za jeden z pierwowzorów współczesnego kołowrotka muchowego uchodzi konstrukcja opatentowana przez Charlsa F. Orvisa w 1874 roku! Wędkarstwo muchowe cały czas się zmienia, ewoluuje wraz z nami. Ewolucja nie ominęła kołowrotków muchowych - wiele współczesnych konstrukcji zostało wyposażonych w wielotarczowy hamulec, który został dodatkowo uszczelniony. Dzięki takim rozwiązaniom, możemy cieszyć się urokami wędkarstwa muchowego nawet w najtrudniejszych warunkach.
Kołowrotki muchowe dzielimy ze względu na rozmiar, czyli pojemność linki muchowej wraz z podkładem, co odzwierciedla klasa AFTM.
Mały numer np. #4 oznacza niewielki kołowrotek muchowy do lekkiego łowienia np. na suchą muchę czy nimfki, natomiast klasa AFTM #8 to już mocniejsze i większe modele do łowienia np. szczupaków. Oczywiście są i mniejsze, i większe modele do super lekkiego łowienia, jak i super mocnego łowienia morskiego czy duże i pojemne łososiowe modele.