Kołowrotki wędkarskie z wolnym biegiem szpuli to to rodzina wyspecjalizowanych kołowrotków o dużej mocy, dedykowanych do wędkarstwa gruntowego i karpiowego. Poza łowieniem gatunków spokojnego żeru jak karp, leszcz, lin i wielu innych, możemy korzystając z mechanizmu wolnego biegu wykorzystać kołowrotek do łowienia drapieżników jak np. sandaczy na martwą rybkę czy też szczupaków na żywca.
Konstrukcje te posiadają wszystkie cechy
kołowrotków karpiowych - mocne przekładnie, ekstremalnie silne hamulce, potężny nawój oraz znaczną pojemność szpuli.
Sam system wolnego biegu szpuli to forma sprzęgła, pozwalająca na swobodne oddawanie linki podczas gdy kabłąk kołowrotka jest zamknięty.
Kołowrotek z wolnym biegiem to świetne rozwiązanie dla wędkarzy łowiących karpie i amury za pomocą zestawów nieprzelotowych - samozacinających. Wolnym bieg szpuli to idealne rozwiązanie dla wędkarzy preferujących długie zasiadki, podczas których nie sposób przebywać w bezpośrednim sąsiedztwie wędek.
Mniejsze wielkości kołowrotków z wolnym biegiem szpuli to ciekawa propozycja dla wędkarzy łowiących klasycznymi metodami gruntowymi lub też i feederem. Natomiast większe modele kołowrotków to świetna propozycja do łowienia karpi.
Jak używać kołowrotek z wolnym biegiem?
Wielu początkujących wędkarzy o to pyta, więc warto tutaj napisać na ten temat krótki akapit. Po pierwsze w kołowrotku mamy na korpusie dodatkową dźwignię, którą włączamy i wyłączamy wolny bieg szpuli. Oczywiście pokrętłem znajdującym się na końcu kołowrotka (dokładnie jak w klasycznym kołowrotku z tylnym hamulcem) regulujemy opór trybu wolnego biegu szpuli. Także pierwsze ustawiamy opór hamulca wolnego biegu na tylnym pokrętle i po rzucie włączamy wolny bieg.
Co bardzo ważne, trzeba uważać na jedna rzecz. W chwili brania trzeba przez zacięciem i podniesieniem wędziska wyłączyć wolny bieg szpuli na dźwigni. W innym wypadku będziemy mieli szybko problem z poplątaną linką główną.