Wodery oddychające w większości posiadają na dole skarpety neoprenowe, czyli do kompletu należy dokupić
buty do brodzenia.
Dobre buty do woderów są znaczenie lepszym rozwiązaniem niż oryginalnie wodery połączone z gumowymi kaloszami. Najważniejsze lepiej stabilizują kostkę podczas chodzenia po kamienistym i nierównym dnie rzeki.
Buty do brodzenia można podzielić na dwie zasadnicze grupy, rodzaj podeszwy:
- buty z podeszwą filcową - jest to podstawowa podeszwa stosowana od bardzo wielu lat w butach do brodzenia. Dobra na wielu różnych powierzchniach, najgorzej spisuje się w zimie na śniegu. Minus: nie można ich używać na wybranych łowiskach specjalnych, są zakazane.
- buty z podeszwą gumową - buty te coraz częściej są wymagane na wielu łowiskach w Europie oraz innych krajach świata, ponieważ są bardziej sterylne w porównaniu do podeszwy filcowej, która potrafi przenieść bakterie między różnymi ekosystemami.
Wybierając się na łowiska specjalne warto wcześniej zapoznać się z regulaminem, gdyż buty do brodzenia z podeszwą filcową są coraz częściej zakazane.
Świetnym wykończeniem butów do brodzenia są wkręty metalowe lub wolframowe, niezależnie od podeszwy znacząco poprawiają przyczepność butów.