Richard "Dick" Walker to legenda wędkarstwa, nie tylko karpiowego. Jako jeden z pierwszych wędkarzy, wprowadził myśl naukową do tego pięknego hobby. Uważa się go za konstruktora pierwszej
wędki na karpia - The Walker Wizard Mk. I, którą skonstruował w 1947.
Chociaż była to przerobiona i odpowiednio skrócona (o ok. 30cm) wersja klejonki Wallis Wizard 11ft to była punktem wyjściowym do ewolucji wędziska karpiowego. Kolejne projekty pomysłowego Brytyjczyka przyciągały coraz więcej uwagi. Swoje kompetencje potwierdził 13 września 1952, kiedy w Redmire Pool złowił słynną Clarise, karpia o masie 20kg, pobijając tym samym rekord Wielkiej Brytanii i to o prawie 6kg (12,6lbs)! Jak na tamte czasy - trzeba przyznać - poprzeczkę ustawił bardzo wysoko, gdyż jego rekord nie został pobity przez następne 28 lat!
Tradycyjne klejonki zostały zastąpione wędkami karpiowymi wykonanymi z włókien szklanych, a te zaś musiały ustąpić pola karpiówkom z włókien węglowych, które pomógł opracować nikt inny jak Dick Walker.
Na chwilę obecną,
wędzisko karpiowe to pojęcie bardzo szerokie, gdyż obejmuje m.in. wędziska do nęcenia tzw. spod-rody, szeroką gamę karpiówek zarówno dwu jak i trzyczęściowych o zróżnicowanej krzywej ugięcia i długości, a także wyspecjalizowane konstrukcje dedykowane do łowienia w łowiskach trudnych technicznie czy do wędkowania – dosłownie – z marszu.
Wędki karpiowe w odróżnieniu od klasycznych gruntówek czy
wędzisk spławikowych, które opisane są za pomocą ciężaru wyrzutowego, karpiówki opisane są za pomocą krzywej ugięcia bądź krzywej testowej wyrażonej w funtach. To najdokładniejszy sposób na opisanie akcji i mocy wędziska. W Wielkiej Brytanii używany od lat 50. Czym jest krzywa ugięcia? Jest to nic innego jak ciężar potrzebny, aby wywołać ugięcie pod kątem 90 stopni. I tym sposobem wiemy, że wędzisko opisane jako 2lbs osiągnie takowe ugięcie po obciążeniu go ciężarem o masie 0,9kg. Z uwagi na brytyjski rodowód karpiówek, bardzo często długość takowych również wyrażona jest w stopach.