Najbardziej sportowa i najpiękniejsza odmiana wędkarstwa, której korzenie sięgają setki lat wstecz! Tradycja łowienia na sztuczną muchę jest sukcesywnie podtrzymywana, a jej dynamiczny rozwój i popularyzacja sprawiły, że wyszła ona poza brytyjską arystokrację i elity społeczne. Ta piękna metoda pozwala na kontakt z naturą jak żadna inna. Metoda ta łączy ludzi i pozwala dotknąć historii, gdyż wiele współcześnie stosowanych wzorów to sztuczne muchy wynalezione dziesiątki, jak nie setki lat temu.
Polecane zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych muszkarzy. W ofercie sztuczne muchy zadziorowe jak i bezzadziorowe.
Suche muchy tradycyjne – lekkie muszki pływające imitujące owady dorosłe unoszące się na powierchni wody. Konstrukcje te oparte są na klasycznych piórach, a za ich pływalność odpowiada odpowiednia jeżynka. Najczęściej imitują jętki oraz chruściki.
Suche muchy CDC – wariant much pływających wykonanych przy użyciu piór z rejonu gruczołu łojowego kaczki, charakteryzują się dobrą pływalnością, mają mniejsze tendencje do "picia wody". Najczęściej imitują chruściki i jętki.
Suche muchy piankowe – kolejny wariant much powierzchniowych, tym razem wykonanych przy użyciu pianek syntetycznych. Cechują się świetną pływalnością i znacznym oporem podczas rzutów. Najczęściej imitują owady lądowe, które przypadkowo znalazły się w wodzie – żuczki, chrząszcze, ważki.
Mokre muchy to rodzaj sztucznych much prezentowanych pod powierzchnią wody. Dzielimy je na muchy tradycyjne i tzw. jeżynkowe, pozbawione skrzydełek.
Nimfy tradycyjne – niezwykle popularny i skuteczny rodzaj muchy imitujący larwy owadów. Prezentowane przy dnie oraz w toni, najczęściej imitują widelnicę, jętkę.
Nimfy na hakach kiełżowych – kolejny wariant przynęty typu nimfa, ma za zadanie imitować larwy takich owadów jak chruściki oraz skorupiaki – kiełże.
Nimfy na hakach jigowych – zawodniczy typ nimfy wykonany na specjalnie wyprofilowanym haku. Dzięki ustawieniu grotu w pozycji do góry, ma tendencje do nie łapania zaczepów, a grot zachowuje ostrość nieco dłużej.
Streamery – konstrukcje mające na celu mniej bądź bardziej wierne imitowanie ryb.
Wyróżniamy niewielkie streamery pstrągowe, jak i większe szczupakowe, największe konstrukcje dedykowane są na głowacicę.
Muchy jeziorowe – grupa much imitujących niewielkie organizmy wodne – takie jak narybek czy ochotka (buzzery), ale także muchy typu jeziorowe do łowienia pstrągów typu Blob czy Booby.